N. Tuba ÇEKİÇ

Aile Danışmanı & Oyun Terapisti

N. Tuba ÇEKİÇ

Aile Danışmanı & Oyun Terapisti


T.C. Karatekin Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirmiştir. Daha sonra T.C. İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü bitirmiştir. Lisans eğitimi sırasında, çocuk alanına yönelmiş ve bu bağlamda birçok etkinlik ve organizasyonlar gerçekleştirmiştir. Çocuk İstismarı, Çocuk Gelinler üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Çankırı Belediyesi ortaklığı ile çocuk istismarı üzerine etkinlik gerçekleştirmiştir. Zorunlu stajını Hacı Muradii Veli Ortaokulu'nda Rehber Öğretmen olarak gerçekleştirmiştir. Lisans eğitimi sırasında ve sonraki iş hayatı döneminde N. Tuba ÇEKİÇ çocuklar ve aileler üzerine çalışmalar devam etmiş ve devam etmektedir.

Lisans eğitimi sonrasında mesleki gelişime çok önem veren N. Tuba ÇEKİÇ bünyesine birçok eğitim ve iş tecrübesi eklemiştir. Özel çocuklara'da ilgisi olan N. Tuba ÇEKİÇ otizm ve özel eğitim alanına yönelmek istemiş ve byu kapsamda Ankara Keçiören Belediyesi'nden Özel Eğitim Öğretmenliği eğitimi almıştır. Ve İstanbul Tuzla Mevlana İlkokulu'nda Özel Eğitim Öğretmeni olarak görev almıştır. Otizm tanılı çocuklar ile çalışmış ve ailelerine psikoeğitim süreçleri gerçekleştirmiştir. Okul bünyesinde birçok eğitim ve veli bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirmiştir.

  İş hayatına ve mesleki gelişimine hız kesmeden devam eden N.Tuba ÇEKİÇ çocuklar ve aile ile ilgili birçok eğitim ve tecrübe kazanmaya devam etmiştir. Bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi'nden Oyun Terapisi, Masal Terapisi ve Çocuk Psikometrik Testleri (13 test) eğitimlerini almıştır. Bu eğitimleri iş tecrübesi ile birleştiren N.Tuba ÇEKİÇ Özel Tuzla Mevlana İlkolunun ardından Yenişehir Yaşatma ve Yaptırma Derneği bünyesinde Dİyanet İşleri Başkanlığına bağlı Yenişehir Kuran Kursu ve Eğitim Merkezi'nde Rehber Öğretmen olarak görev almıştır. Bu kurumda çalışan öğretmenlere eğitimler vermiş ve aile'ler üzerine çalışmalar yapmıştır. Çocuklar ile oyun terapisi gerçekleştirmiş ve aile'ler ile filial terapi çalışmaları yapmıştır. Üç yıldır aralıksız bu çalışmalarından dolayı birçok kurumdan takdir toplamıştır.

 İş hayatına devam eden N.Tuba ÇEKİÇ bu sırada Maltepe Üniversitesi'inden Aİle Danışmanlığı eğitimini kariyerine eklemiştir. Süpervizyonlarını tamamlayan N.Tuba ÇEKİÇ çalıştığı kurum'da bu alan üzerine oldukça tecrübe kazanmış ve aileler üzerine birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Aile Danışmanı olarak çok takdir toplamış ve çalışmaları ile birçok duruma çözümler sunmuştur. Aile Danışmanlığının yanı sıra Yeşil Işık Psikoloji & Eğiitim Danışmanlığı'ndan Çocuk Resimleri Analizi eğitimi, Psikoterap-İST kurumundan Çocuk & Ergen'lerde BDT ve Müdahale Teknikleri, Psikoloji Enstitüsü kurumundan Çocuklarda uyum-davranış sorunları ve çözüm teknikleri, Psikoloji Enstitüsü Çocuklarla Görüşme Teknikleri, Balat Psikoloji Filial Terapi Eğitimlerini uygulayıcı sertifikları ve ehliyetliyetleri ile almıştır. 

Kendini her alanda geliştiren N.Tuba ÇEKİÇ My Psikoloji Eğitim & Danışmanlık Merkezi'inde de ve His Psikoloji Danışmanlık Merkezi'nde Oyun Terapisi hizmetlerinde bulunmuştur.

Bütün bilgi birikim ve tecrübeleri ile önemli bir isim haline gelen N. Tuba ÇEKİÇ bu tecrübelerini YIlın En Başarılı Psikoloğu ve birçok başarıya imza atmış olan eşi M.Yunus ÇEKİÇ ile birleştirmiştir. Bu bağlamda Begonya Psikolojik Danışmanlık Merkezi çatısı altında yer almış ve kurum müdürü sıfatıyla Aile Danışmanı & Oyun Terapisti olarak hizmet vermeye başlamıştır. 
 

ÜYELİKLER

Netzwerk Europaisch Türkischer Unternehmen Berlin (Avrupalı Türk İş Adamları Kuruluşu Berlin) üyesi.

ALDIĞI EĞİTİMLER & YETKİNLİKLERİ

Aile Danışmanlığı Eğitimi / Maltepe Üniversitesi
OyunTerapis Eğitimi / Üsküdar Üniversitesi
Çocuk Psikometrik Testleri Eğitimi / Üsküdar Üniversitesi
Masal Terapisi Eğitimi / Üsküdar Üniversitesi

Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi / Yeşil Işık Psikoloji & Eğitim Danışmanlığı

Çocuklarla Görüşme Teknikleri Eğitimi / Psikoloji Enstitüsü

Çocuklarda Uyum-Davranış Sorunları ve Çözüm Teknikleri Eğitimi / Psikoloji Enstitüsü

Filial Terap Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Uygulayıcı Eğitimi / Balat Psikoloji & Eğitim Danışmanlığı

Çocuk & Ergen'lerde BDT ve Müdahale Teknikleri Eğitimi / Psikoterap-İST Kurumu

Oyun Odasında Oyuncakların Sembolik Anlamları Eğitimi / Elif Macit Akademi

Çocuk Terapilerinde Aile ile İlk Görüşme Eğitimi / Elif Macit Akademi

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Atölye Çalışması / Elif Macit Akademi

Pedagojik Formasyon / Bartın Üniversitesi

 

UYGULADIĞI TESTLER

AGTE,CAT, Good Enough, Draw APerson, Porteus, Bier Cümle Tamamlama Testi, Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Burdon Dikkat Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Peabody Resim-Kelime Eşleştirme Testi, Metropolıtan Okul Olgunluğu Testi, Sınav Kaygısı Ölçeği, Frankfurter Dikkat Testi, D2 Dikkat Testi, Okula Hazırlık Testi, Benton Görsel Algı & İdrak Testi

KATILDIĞI KONFERANS & SEMİNERLER

Çocuk Psikoterapileri Sempozyumu / 2021

Hamilelik ve Doğum Psikolojisi Keşkesiz Doğum / İstanbul Doğum Akademisi / 2021

TEZ ÇALIŞMALARI

Aİle İçi Uyum Problemlernin Nicel Araştırması