Bireysel Psikolojik Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık, gerekli eğitimleri almış bir uzman eşliğinde bireylerin uyumlarını bozan ya da sıkıntı çektikleri problemleriyle ilgili duygularının, düşüncelerinin ve davranışlarının psikolojik kökenlerine bakılarak yapılan konuşma yoluyla gerçekleştirilen bir değişim sürecidir.  Çeşitli ilişki problemleri, günlük yaşam zorlukları gibi bireyin hayatını önceki gibi işlevsel olarak sürdürmesine engel olan herhangi bir durumla bireysel danışmanlığa gelinebilir. 

Bireysel Danışmanlık yaşadığınız zorluklar ile ilgili farkındalık kazandırmayı, var olan olumsuz düşünce ve davranışlarınızda değişiklikler meydana getirmek için farklı ve uygun yollar bulmanıza yardımcı olmayı amaçlar.

Bireysel Danışmanlığın hayatınızın diğer alanındaki ilişkilerden farkı, yapılandırılmış bir görüşme olup etik kurallarla birlikte danışanın yararını gözeten, amacı olan bir ilişki olmasıdır. Psikoloğunuz kendinizin farkına varmanız, istediğiniz değişikliklere ulaşmanızda yanınızda olur, yargılamaz, öğüt vermez. Danışmanlığa getirdiğiniz problemlere ve uygulanan yöntemlere göre görüşme sıklığı ve sürecin sonlanması değişebilir. Psikolog neden orada olduğunuzu, nasıl bir sorunla geldiğinizi anlamak için çeşitli sorular sorar ve size uygun bir yol çizer ve psikolojik testlerden faydalanabilir.